Artykuły, Popularne

Łódzcy fabrykanci a Powstanie Łódzkie

2015-02-28

Łódzcy fabrykanci Alfred Biedermann i Juliusz Kunitzer pod koniec czerwca 1905 roku przybyli do Warszawy. Gdy dowiedzieli się o trwających rozruchach – wybuchło wtedy Powstanie Łódzkie – apelowali do władz o natychmiastową interwencję wojska:

W prywatnych rozmowach Alfred Biedermann ostro krytykował politykę władz cywilnych i wojskowych, którym jego zdaniem brakowało determinacji koniecznej, aby zmiażdżyć rewoltę w zarodku.

„Nasze władze – pisał w liście do żony w przeddzień czerwcowego powstania – zamiast wieszać tych morderców na poczekaniu, bez końca dywagują nad konwenansami, przez co ściągają na siebie coraz większą odpowiedzialność za wszystko, co nastąpi.”

Gdy następnego dnia wybuchły walki uliczne, Biedermann był już w Warszawie, a o wydarzeniach donoszono mu telegraficznie. W towarzystwie innego z wielkich łódzkich fabrykantów, Juliusza Kunitzera, udał się do zastępcy generał-gubernatora, aby osobiście poinformować go o niepewnej sytuacji w Łodzi i nalegać na niezwłoczną interwencję wojska. Jak sam relacjonował, to on przekonał władze o konieczności przysłania do Łodzi „energicznego generała”.

Tłumaczenie z jęz. ang. – Marek Jedliński.

Źródło: Andreas R. Hofmann, The Biedermanns in the 1905 Revolution: A Case Study in Entrepreneurs’ Responses to Social Turmoil in Łódź [w: The Slavonic and East European Review, Vol. 82, 2004], s. 36-37.

Alfred Biedermann i Juliusz Kunitzer. Źródło: internet.Alfred Biedermann i Juliusz Kunitzer.
Źródło: internet.