Rewolucja 1905

Misja

2015-03-04

Chcemy przypomnieć o robotniczej tożsamości Łodzi i walce społecznej. Publikując artykuły, pokazujemy inną perspektywę na przeszłość niż ta w podręcznikach, która skupia się na elitach, wojnach i dyplomacji. My natomiast wierzymy, że warto zwrócić uwagę na zwykłych ludzi, którzy również mają swoją historię.

Chcemy, aby uczniowie w szkołach i na uczelniach poznawali historię zwykłych ludzi, toczących walkę o swoją godność, jak na przykład w czasie Rewolucji 1905 roku. Choć nie są politycznymi przywódcami ani sławnymi wodzami, potrafią dokonywać wielkich czynów, które zasługują na szacunek.

Poprzez nasze działania chcemy podkreślić ciągłość walki o lepszy, bardziej sprawiedliwy świat. Nasze osiągnięcia, takie jak prawa pracownicze, równość płci czy prawo do różnorodności, są wynikiem lat walki. To ludzie swoim oporem zmieniają świat na lepszy.

Musimy mieć świadomość walk przeszłości, by docenić zdobyte prawa i nie pozwolić na ich odebranie. Rewolucja 1905 roku jest częścią tej historii walk ludowych, dlatego warto kultywować wspomnienia o tych wydarzeniach i przekazywać je kolejnym pokoleniom.

Dowiedz się więcej

Źródło: Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University.

Źródło: Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University.