Zamach na kapitana Zabiełłę w Radomiu
Michaił Zabiełło był kapitanem 26. Mohylewskiego Pułku Piechoty w Radomiu. 4 lutego dowodził 27. Witebskim Pułkiem Piechoty w Kamiennej, gdzie wydał rozkaz strzelania do demonstrujących robotników. Zginęło od 24 do 32 osób, rannych było 40-100. Polska Partia Socjalistyczna wydała wyrok na kapitana. W listopadzie 1905 roku w Radomiu doszło do pierwszego zamachu. 7 listopada Stanisław Zbrowski, osiemnastoletni uczeń Szkoły Handlowej, rzucił bombę w Zabiełłę. Bomba nie wybuchła. Zbrowski uciekając z miejsca zamachu zastrzelił policjanta Kandaurowa. Osaczony przez funkcjonariuszy popełnił samobójstwo z okrzykiem „Niech żyje Polska”. Michaił Zabiełło został oddelegowany na Kaukaz. Na stacji kolejowej w Brześciu nad Bugiem został zabity przez bojówkę PPS.
Stanisław Zbrowski jest pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Obecnie jedna z ulic Radomia nosi jego imię.
Źródła:
- M. Kępa, Historyczny Atlas Radomia. Żeby tylko ten Zabiełło się pojawił… [dostęp: 2016-11-23]
- M. Medyński, Skarżyska masakra z 4 lutego 1905 roku – relacja naocznego świadka, w: Z Dziejów Regionu i Miasta, r. 2/2011, s. 147
- D. Tomczyk, Zasłużeni Ludzie Radomia (wybór sylwetek), Radom 1967, s. 24